Tarasy drewniane w Krakowie – Jakie drewno dobrać?

Przydomowy taras tworzy przyjemne miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu podczas cieplejszych miesięcy, otwierając się na ogród, basen lub miejsce do spożywania posiłków, organizowania grilla.

Do budowy tarasów zewnętrznych dostępnych jest wiele materiałów, które można wykorzystać, takich jak płytki, kamień, kostka brukowa, beton, sztuczna trawa i drewno. Najczęściej tarasy drewniane wykańczane są deskami drewnianymi, które odpowiednio dobrane i pielęgnowane mogą wyglądać pięknie przez wiele lat.

Właściwa podłoga zewnętrzna na tarasie zapewni ci funkcjonalną i trwałą przestrzeń, z której możesz korzystać z rodziną i przyjaciółmi. Z drewna można również wykonywać obrzeża basenu czy oczka wodnego, altany, pergole tarasowe, ścieżki, okładziny elewacji i inne elementy architektury zewnętrznej.

Tarasy drewniane w Krakowie - Jakie drewno dobrać?

Jakie drewno wybrać do budowy tarasu?

Taras będzie wystawiony na działanie niekorzystnych czynników, takich jak słońce, deszcz czy śnieg, dlatego trwałość i odporność jest kluczową kwestią, jaką musi posiadać drewno do budowy. Ważne jest również, aby wybrany materiał na patio oferował odpowiedni wygląd, zgodnie z twoim projektem. Wybierając gatunek drewna, przyjrzyj się jego kluczowym cechom, w tym zaletom i wadom każdego z nich. Drewno nadaje nieco charakteru i naturalnego wyglądu twojemu ogrodowi. Aby uzyskać trwałość i uniknąć wypaczeń i pęknięć, zainwestuj w wysokiej jakości drewno z certyfikatem FSC. Kupuj materiały wykończeniowe na taras od renomowanego dostawcy, który oferuje dobre gwarancje trwałości oraz wydajności.

Niektóre gatunki drewna, takie jak dąb, teak, cedr, mahoń, ipe czy iroko, są drogie, ale trwałe i wytrzymałe. Drewno poddane obróbce ciśnieniowej, takie jak sosna, bambus lub modrzew, które zostały zaimpregnowane środkiem do konserwacji drewna, jest tańszą i niezawodną alternatywą. Deski drewniane powinny być uszczelniane co dwa lata, aby zapobiec gniciu i plamom, lub farba na drewnie będzie musiała być okresowo odświeżana. Deski o gładkim wykończeniu wyglądają współcześnie, podczas gdy prążkowane lub ryflowane mają bardziej tradycyjny wygląd. Równie ważne jest drewno użyte do budowy ramy tarasu, więc upewnij się, że wybierasz drewno impregnowane ciśnieniowo.

Wybór drewna do budowy tarasu to przede wszystkim wybór materiału ciepłego, ekologicznego, trwałego i łatwego w obróbce. Jednak nie każde drewno nadaje się do wykorzystania na tarasie. Wybór drewna będzie się różnił na przykład w zależności od narażenia tarasu na działanie promieni słonecznych lub wilgoci. Należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, w tym budżet, rodzaj drewna, jego wygląd, cechy, a także klasę użytego drewna. Możemy do budowy tarasu wykorzystać rodzime gatunki drewna, lub zdecydować się na bardziej trwałe i odporne egzotyczne drewno. Niektóre gatunki drewna wymagają niewielkiej konserwacji i można ją pozostawić do naturalnego wietrzenia na srebrnoszarą patynę lub zabezpieczyć, aby uwydatnić ich naturalny kolor. Aby uzyskać bezpieczniejszy, bardziej atrakcyjny wizualnie taras lub ganek, wybierz przyjemne wizualnie, a jednocześnie trwałe drewno na podłogi, balustrady i stopnie.

Do budowy tarasu polecane jest drewno klasy 4 lub 5, tylko takie drewno jest w stanie wytrzymać złą pogodę i stojącą wilgotność. Istnieje kilka rodzin drewna, drewno iglaste jest najtańsze, ale również o najkrótszej żywotności, wymaga regularnej konserwacji, aby zapewnić dobra trwałość i estetykę w miarę użytkowania. Preferowane na tarasy jest drewno egzotyczne, ponieważ jest ono bardziej odporne, a jego trwałość oceniana jest nawet na 50 lat przy odpowiedniej konserwacji.

Tarasy drewniane w Krakowie – Jakie drewno dobrać, może zastanawiać się wiele osób. Drewno egzotyczne z pewnością sprawdzi się doskonale. W sprzedaży znajdziemy szeroką gamą egzotycznych gatunków drewna do budowy tarasu. Padouk, Ipé, Garapa, Cumaru, Taliou, Jatoba i Teak są importowane z Afryki Środkowej, Ameryki Południowej i Azji i są dostępne w dość wysokiej cenie. Niezwykle gęste, twarde i naturalnie odporne na gnicie i warunki atmosferyczne drewno egzotyczne ma niezrównaną trwałość, dlatego jest tak popularne jako deski tarasowe.