Poduszka do snu – dlaczego jest ważna? Co należy wiedzieć?

Stopień komfortu snu determinowany jest przez wiele czynników. Bardzo ważnym elementem jest odpowiedni materac i poduszka, które wpływają bezpośrednio na wygodę wypoczynku. Jakie są rodzaje dostępnych poduszek do snu i czym warto kierować się przy wyborze?

Zastanawiając się, jaką poduszkę kupić, na początku warto skoncentrować się wokół rodzaju jej wypełnienia. Jest to najważniejszy czynnik, który wpływa na stopień podparcia karku, właściwe ułożenie kręgosłupa oraz kwestie związane z alergenami.

Pierwszym rodzajem poduszek są produkty z pierza. Wypełnione są one piórami zmieszanymi z puchem. Trudno nadać im jędrny kształt, a po średnim czasie ulegają silnemu zdefasonowaniu.

Nieco lepsze, a zarazem trochę droższe, są poduszki z puchu naturalnego. W tym przypadku do wypełnienia nie zostały już użyte pióra ptasie, które mogą być dość twarde, lecz miękki i wygodny puch. Zwykle producenci używają podszycia z takich ptaków, jak kury, kaczki i gęsi. Atrakcyjną cechą tego materiału jest częściowe odprowadzanie wilgoci. W porównaniu do poduszek z pierza alternatywa ta jest także znacznie lżejsza i łatwiej formowalna.

Niestety, wraz z tą cechą przychodzą także pierwsze wady tego typu rozwiązań. Obydwa rodzaje poduszek z naturalnych materiałów nie sprzyjają równomiernemu, zdrowemu ułożeniu głowy i szyi w trakcie snu. W rezultacie wypoczynek może zamienić podczas wstawania w udrękę – bóle głowy, napięte mięśnie karku i ramion to objawy źle dobranej poduszki do snu, z którymi zmaga się bardzo wiele osób.

Jeszcze innym typem poduszek są tewypełnione materiałem syntetycznym. Często są to małe, kuliste fragmenty stworzone z syntetycznej wełny. Poduszki takie nie są zbyt drogie i gwarantują bardzo dużo ciepła. W przeciwieństwie do produktów z puchu i pierza są one lepsze dla alergików, utrudniają powstawanie grzybów i pleśni, lecz wciąż mogą nie radzić sobie z roztoczami i innymi alergenami.

Poduszka z pianki termoelastycznej – hipoalergiczność i równomierny rozkład ciała

Coraz częściej naszym wyborem staje się nowoczesna poduszka termoelastyczna. Specjalna pianka termoelastyczna wypełniona jest wieloma komorami z powietrzem. Jej konstrukcja została opracowana w taki sposób, aby w przeciwieństwie do konkurencyjnych produktów gwarantować całkowicie równe rozłożenie nacisku szyi i głowy. Poduszki tego typu nie zapadają się, lecz zapewniają stabilne podparcie, sprzyjając zdrowiu i relaksowi użytkowników.

Bardzo istotną cechą poduszek termoelastycznych, zwykle zakończonych z wysokiej jakości tkaniny membranowej typu Thermal Control, jest brak możliwości osiedlania się i rozwijania roztoczy, grzybów i pleśni!. Warto pamiętać, że to informacja ważna nie tylko dla dzieci i alergików, gdyż powyższe mankamentu u każdego mogą powodować podrażnienia błon śluzowych i drapanie w gardle.

Najlepsza poduszka powinna być maksymalnie dopasowana do najlepszego ułożenia głowy i szyi. Jako że właśnie ta myśl przyświecała projektantom poduszek termoelastycznych, warto rozważyć ich zakup, aby zwiększyć stopień regeneracji każdego wypoczynku i zaczynać dzień owocniej!