Na czym polega wyplatanie sznurkiem duńskim?

Nie wszystkie meble z siedziskami są tapicerowane.

Z pewnością wiele osób widziało stołki, krzesła, ławki czy taborety z wyplatanymi siedziskami, mogą być one wykonane z rattanu, liny, tkanin, juty, skóry, trawy morskiej czy z duńskiego sznurka. Wyplatanie siedzisk duńskim sznurkiem było szeroko stosowane w meblarstwie skandynawskim i duńskim w latach 40-tych do 60-tych ze względu na elegancki design i długowieczność, a także praktyczność tego typu mebli.

Za pomocą duńskiego sznurka możemy uzyskać ciekawe i piękne sploty siedzisk. Znani projektanci, tacy jak Hans Wegner i Neils Møller, zaprojektowali piękne i unikalne meble z wyplatanymi siedziskami z duńskiego sznurka, dzisiaj uznawane za kultowe i osiągające wysokie ceny. Duński sznurek jest to bardzo wytrzymały sznurek papierowy, który zapewnia schludne, wygodne siedzenie. Najpopularniejszym splotem siedzeń jest wzór dwa na dwa, można się nauczyć wyplatania sznurkiem duńskim na specjalnym kursie.

Na czym polega wyplatanie sznurkiem duńskim?

Czego można się nauczyć na kursie wyplatania sznurkiem duńskim?

Duński sznurek wykonany jest z 3-warstwowego skręconego papieru, stanowi wykończenie siedziska i nie wymaga szelaku ani lakieru. Zazwyczaj znajdziemy taki sznurek w kolorach naturalnym, białym lub czarnym. Czarny sznurek jest barwiony przed skręceniem, a biały jest wybielany. Duński sznurek jest podobny do włókna sitowego, ponieważ jest wykonany z ciężkiego papieru pakowego, ale jest skręcony lub ciasno owinięty w cienkie pasmo i jest woskowany, aby nadać mu gładki wygląd i odporność na plamy i zabrudzenia. Wzory używane na wyplatanych duńskich meblach są unikalne dla tego stylu.

Myśląc o meblach niestandardowych, zrównoważonych lub o oryginalnej jakości, użyte materiały są równie ważne, jak sam projekt. Jednym z materiałów, który jest bardzo niedoceniany, jest duński sznurek. Taka forma wykonywania siedzisk mebli jest godna uwagi ze względu na swoje walory funkcjonalne i estetyczne, a także nawiązanie do historii duńskiego meblarstwa. Duński sznurek jest znany ze swojej trwałości, siedzisko wyplatane z tego sznurka wytrzymuje ponad 60 lat, zanim będzie wymagał wymiany. Zazwyczaj sznurek duński jest woskowany, aby zwiększyć trwałość i zapobiec plamom.

Oprócz cech wymienionych powyżej, duński sznurek jest produktem zrównoważonym, ekologicznym, wszechstronnym. Jest to naturalny, użytkowy produkt, który zapewnia kontrast kolorystyczny i teksturowy z naturalnym drewnem, które jest używane do produkcji mebli. Plecione ze sznurka duńskiego siedzisko tworzy prostą, elegancką i wygodną powierzchnię do siedzenia. Można również używać wyplatania duńskim sznurkiem do renowacji mebli, krzeseł i taboretów z epoki, stolików czy tac, pomysłów na zastosowanie może być naprawdę wiele. Można również zastosować różne wzory tkackie wyplatając je sznurkiem duńskim.

Większość projektów krzeseł czy taboretów z siedziskiem z duńskiego sznurka używa gwoździ w kształcie litery L do mocowania osnowy do ramy. Na kursach poznasz podstawowe techniki tkania mebli i przedmiotów dekoracyjnych z naturalnych włókien, aby tworzyć wyjątkowe i trwałe projekty. Wyplatając ręcznie siedziska sznurkiem duńskim, możesz nadać osobisty charakter nowym meblom, a także tchnąć życie w stare meble. Na kursie nauczysz się, jak odnawiać meble, tkając unikalne i wygodne siedzisko duńskim sznurkiem. Dowiesz się, jak wykorzystać tradycyjne techniki do tworzenia kreatywnych, funkcjonalnych i trwałych projektów mebli. Poznasz zalety, jakie oferuje wyplatanie sznurkiem duńskim, od elastyczności siedziska po właściwości dotykowe. Następnie poznasz różnorodne techniki i wzory tkackie, których możesz użyć do stworzenia wyjątkowych mebli wyplatanych sznurkiem duńskim. Kurs trwa dwa dni, gdzie pierwszego dnia wykonuje się nogi i ramę mebla, mocuje gwoździe, a drugiego dnia wyplata się siedzisko ze sznurka duńskiego. Wyplatanie rozpoczyna się od początkowego szkieletu projektu, znanego również jako osnowa. Następnie owija się szczelnie szynę, aby uzyskać profesjonalny efekt końcowy przed utkaniem samego wzoru siedziska. Ten kurs jest odpowiedni dla każdego, kto chce tchnąć nowe życie w stare meble i nauczyć się tkania duńskim sznurkiem.