Najważniejsze parametry monitora komputerowego

Kiedy chcemy kupić monitor powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które decydują o ich jakości i przeznaczeniu. Z pewnością graficy komputerowi, będą potrzebowali dobrego odwzorowania kolorów, gracze szybkiego czasu reakcji.

Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość monitora, ponieważ będzie ona wpływa na komfort pracy. Rozdzielczość mierzona jest w pikselach, punktach światła, które można zobaczyć, gdy bardzo uważnie patrzy się na ekran. Oczywiście im więcej pikseli, tym lepsza rozdzielczość. Każdy piksel może zmieniać kolor a także jasność, wszystkie piksele składają się na wyświetlany obraz na naszym monitorze. Im więcej pikseli ma monitor, tym szczegółowa będzie treść. Rozdzielczość jest określona liczbą pionowych pikseli obok siebie w stosunku do liczby poziomych pikseli, które są ułożone jedna na drugiej. Obecnie najczęściej występuje rozdzielczość 1920×1080, znana również jako 1080p lub FullHD. Jest to także obecnie standard telewizyjny i filmowy, jednak coraz częściej pojawiają się telewizory i monitory komputerowe o rozdzielczości 4K. Współczynnik kształtu opisuje, jak szeroki jest wyświetlacz w porównaniu do jego wysokości. Po pierwszym wydaniu monitory komputerowe, podobnie jak telewizory, miały kształt zbliżony do kwadratu i proporcje 4:3. Wraz ze wzrostem popularności telewizorów szerokoekranowych i treści w wysokiej rozdzielczości, również szerokoekranowe monitory komputerowe stały się standardem.

Obecnie najpopularniejszym współczynnikiem proporcji monitora jest 16:9. Aby uzyskać większą długość boczną, można zakupić monitor UltraWide, który ma proporcje 21:9. Monitory tego typu są o około 33% szersze niż normalny monitor i są świetnym zamiennikiem dla dwóch monitorów ustawionych obok siebie. Tego rodzaju monitory chętnie wykorzystują graficy, którzy korzystają z dużej ilości miejsca na ekranie. Są również popularne wśród graczy, którzy szukają lepszych wrażeń z gry. Niektóre monitory UltraWide są dostępne także z zakrzywionymi ekranami. Chociaż proporcje monitora i rozdzielczość są ze sobą powiązane, możliwe jest kupienie monitorów o różnych rozdzielczościach o tym samym współczynniku proporcji. Chociaż wszystkie wyglądają podobnie, istnieją wyraźne różnice między matrycami monitorów. Dwa główne typy paneli LCD to Twisted Nematic (TN) i In-Plane Switching (IPS). Ich cechy powodują różnice w jakości obrazu i czasie reakcji. Czas reakcji to czas potrzebny pojedynczemu pikselowi na zmianę koloru lub jasności.

Krótszy czas reakcji zapewnia płynniejszy obraz, gdy monitor wyświetla szybkie filmy, czy też gry. Panel TN stawia na szybkość ponad wszystko inne, oferuje superszybkie czasy reakcji, jednak dokładność kolorów i kąty widzenia nie są najlepsze. Są więc doskonałym wyborem dla graczy, którzy mniejszą wagę przykładają do doskonałego odwzorowania obrazu. Monitory IPS mają przeciwne atrybuty, co oznacza szerokie kąty widzenia i bardzo dokładne odwzorowanie kolorów. Dzięki temu są preferowanym wyborem dla profesjonalnych projektantów, grafików, fotografów czy przy pracy przy obróbce wideo. Ważne jest, aby upewnić się, że nowy monitor ma odpowiednie wejścia pasujące do komputera, do którego zostanie podłączony. Obecnie większość monitorów podłącza się do komputera przez port HDMI, który jest tym samym portem, który znajduje się z tyłu telewizora HDTV. HDMI przesyła zarówno sygnały audio, jak i wideo za pomocą jednego kabla.

Jeśli nowy monitor jest podłączony do starszego komputera, możesz potrzebować wejścia VGA lub DVI. Były to standardy na komputerach przez wiele lat, ale od tego czasu zostały zastąpione nowszymi portami. DisplayPort lub Mini DisplayPort to nowsza technologia stosowana obecnie w wielu monitorach. Podobnie jak HDMI, DisplayPort przenosi zarówno wideo, jak i audio przy pomocy pojedynczego kabla. Może obsługiwać treści 4K z większą częstotliwością odświeżania, co czyni go lepszym wyborem dla wysokiej jakości filmów czy też gier. Przed zakupem monitora warto sprawdzić jakie wyjścia obsługuje nasz karta graficzna. Interesujące monitory można znaleźć na stronie https://vobis.pl/monitor-25-cali.