Zasady działania akumulatora niklowo-wodorkowego

Kluczem do uzyskania wszystkich korzyści, jakie oferuje technologia akumulatorów niklowo-wodorkowych, jest upewnienie się, że jest to właściwy skład akumulatora do zastosowania lub produktu.

Rozmowa z doświadczoną firmą zajmującą się projektowaniem i montażem akumulatorów na zamówienie jest jednym ze sposobów na dokonanie właściwych wyborów z góry. Profesjonalna firma może zapewnić wszystko, czego potrzebujesz do niestandardowego projektu zestawu baterii oraz współpracuje z klientami, aby dokładnie ustalić, która technologia akumulatorów jest odpowiednia dla ich potrzeb. Bateria niklowo-wodorkowa ma o 30 do 40 procent większą pojemność w porównaniu ze standardowym akumulatorem niklowo-kadmowym. Poza tym akumulator niklowo-wodorkowy ma potencjał do jeszcze wyższych gęstości energii i jest
mniej podatny na pamięć. Niestety zawsze istnieją pewne ograniczenia, które również należy wziąć pod uwagę w procesie podejmowania decyzji projektowych i wyboru odpowiednich akumulatorów. W przypadku powtarzających się pełnych cykli rozładowania i ładowania, szczególnie przy dużych prądach obciążenia, wydajność baterii niklowo-wodorkowych zaczyna się pogarszać po około 200-300 cyklach.

W przypadku takich akumulatorów preferowane są raczej płytkie niż głębokie cykle rozładowania i ładowania.

Chociaż akumulator niklowo-wodorkowy jest w stanie dostarczyć wysokie prądy rozładowania, powtarzające się wyładowania przy dużych prądach obciążenia skracają żywotność akumulatora. Akumulator niklowo-wodorkowy generuje więcej ciepła podczas ładowania i wymaga dłuższego czasu ładowania niż akumulator niklowo-kadmowy. Ładowanie podtrzymujące jest krytyczne i należy je uważnie kontrolować. Wydajność spada, jeśli akumulatory nimh są przechowywane w podwyższonych temperaturach. Taką baterię należy przechowywać w chłodnym miejscu i na poziomie naładowania około 40 procent, aby jak najdłużej zachować ich żywotność. Dodatkowo akumulator wymaga regularnego pełnego rozładowania, aby zapobiec tworzeniu się kryształów. Akumulatory niklowo-wodorkowe przeznaczone do dużego poboru prądu są nieco droższe niż wersja niklowo-kadmowa, ale mają większą pojemność i są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ zawierają mniej metali toksycznych.