Ból stawów to powszechna dolegliwość

Stawy to części ciała, które łączą kości kości. Stawy umożliwiają poruszanie się kości całego szkieletu. Ból stawów oznacza dyskomfort, i bóle w dowolnych stawach ciała.

Ból stawów jest częstą dolegliwością. Zwykle nie wymaga wizyty w szpitalu, ale jeżeli ból jest dokuczliwy bądź przewlekły, warto odwiedzić lekarza w celu ustalenia jego przyczyny i wykluczyć chorobę. Czasami ból stawów jest wynikiem choroby lub urazu. Zapalenie stawów jest również częstą przyczyną bólu stawów. Może to jednak wynikać z innych warunków lub czynników.
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu stawów jest zapalenie stawów. Dwie główne formy zapalenia stawów to choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje najczęściej u osób dorosłych w wieku powyżej 40 lat. Postępuje powoli i ma tendencję do wpływania na powszechnie stosowane stawy, takie jak nadgarstki, dłonie, biodra czy kolana. Ból stawów z powodów reumatycznych wynika z niszczenia się chrząstki, która służy jako poduszka i amortyzator dla stawów. Z czasem może odkształcać się i osłabiać stawy. Reumatyzm powoduje ból, stany zapalne i gromadzenie się płynów w stawach, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje błonę wyściełającą stawy. Inną przyczyną bolesności stawów może być toczeń, dna moczanowa, kontuzje, krzywica oraz niektóre choroby zakaźne, takie jak świnka, grypa i zapalenie wątroby, albo rak.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.firia.pl/bol-stawow/. W niektórych przypadkach ból stawów będzie wymagał wizyty u lekarza. Powinieneś umówić się na wizytę, jeśli nie znasz przyczyny bólu stawów i doświadczasz innych niewyjaśnionych objawów. Twój lekarz prawdopodobnie wykona badanie fizykalne. Zadają również serię pytań na temat bólu stawów. Może to pomóc w zawężeniu potencjalnych przyczyn. Zdjęcie rentgenowskie stawów może być konieczne w celu wykrycia uszkodzenia stawów związanego z zapaleniem stawów. Jeśli twój lekarz podejrzewa inną przyczynę, może zlecić badanie krwi w celu wykrycia niektórych zaburzeń autoimmunologicznych.