Wybór lamp do domu lub mieszkania krok po kroku

Lampy są podstawowym elementem każdej aranżacji. Na rynku znaleźć można różne rodzaje lamp, mogące pełnić rolę oświetlenia ogólnego, dekoracyjnego lub roboczego – w zależności od modelu i jego lokalizacji w pomieszczeniu. Jak krok po kroku wybrać lampy do domu lub mieszkania, by cieszyć się stylową, funkcjonalną, klimatyczną i bezpieczną przestrzenią?

  1. Sprecyzuj potrzeby oświetleniowe w poszczególnych pomieszczeniach

Zastanów się, jakiego typu oświetlenia potrzebujesz w każdym z pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Weź pod uwagę to, że w poszczególnych pokojach znajdują się różne strefy funkcjonalne. Rzadko zdarza się, że jedno wnętrze odgrywa tylko jedną rolę. Najbardziej wielofunkcyjnym pomieszczeniem w domu jest salon. W nim relaksujesz się, oglądasz filmy, spędzasz czas z rodziną i przyjaciółmi, urządzasz imprezy, spożywasz posiłki, a nierzadko także pracujesz. Każda z tych czynności może wymagać innego oświetlenia. Same lampy wiszące to za mało. Nawet kilkumetrowa łazienka w bloku wymaga zainstalowania różnych źródeł światła, np. oświetlenia sufitowego (ogólnego), mocniejszych lamp przy lustrze oraz subtelnego oświetlenia dekoracyjnego (ozdobnego i budującego relaksujący klimat).

  1. Dopasuj lampy do aranżacji danego pomieszczenia

Zwróć uwagę na wystrój pomieszczenia i poszukaj lamp zaprojektowanych w stylu, który dobrze komponuje się z daną aranżacją. W większości sklepów internetowych z dodatkami do domu, produkty można przefiltrować według stylu. Bez problemu znajdziesz więc lampy nowoczesne, klasyczne, loftowe, skandynawskie, rustykalne, retro itd. Pamiętaj, że nie musisz wybierać oświetlenia zaprojektowanego w tym samym stylu co wnętrze. Na przykład lampy industrialne o surowym designie świetnie komponują się z różnymi aranżacjami, nie tylko z loftowymi. Postaraj się też dopasować kolorystykę lamp do palety barw zastosowanej w danym pomieszczeniu. Oświetlenie powinno współgrać kolorystycznie z odcieniem ścian i pozostałych elementów wystroju.

  1. Dokładnie wymierz pomieszczenie, w tym jego wysokość

Rodzaj, rozmiar i kształt lamp należy dopasować do rozmiarów pomieszczenia, w tym do wysokości sufitu. Jeśli Twoje mieszkanie jest niskie, zrezygnuj z lamp wiszących na długich kablach i rozłożystych żyrandoli. Znacznie lepiej sprawdzą się u Ciebie nowoczesne plafony, reflektorki, oczka lub inne lampy montowane pod sufitem i wpuszczane w sufit.  

  1. Wybierz optymalny dla swoich potrzeb rodzaj źródła światła

Zastanów się, co lepiej sprawdzi się w danym wnętrzu: lampy na żarówki LED, halogeny, a może oświetlenie ze zintegrowanym LEDem? To ostatnie posiada wbudowane na stałe diody LED, więc nie ma możliwości wymiany żarówek. Jeśli inwestujesz (niemało) w lampy z niewymiennym źródłem światła LED, upewnij się, że posiadają one dopasowane do Twoich potrzeb parametry, tj. emitują blask o odpowiedniej mocy i barwie.

  1. Upewnij się, że kupujesz bezpieczne lampy

Wybierając lampy do domu, nie kieruj się tylko designem i niską ceną. Kupuj wyłącznie produkty spełniające europejskie normy bezpieczeństwa, co potwierdzają wymagane atesty i certyfikaty. Różnica między na pozór identycznymi modelami bywa ukryta głęboko w środku… Pamiętaj też, że lampa narażona na działanie wilgoci (np. w małej łazience lub w okolicach zlewozmywaka w kuchni) musi posiadać podwyższoną klasę szczelności.

Powodzenia!