Nitownica pneumatyczna – do jakich prac?

Nitowanie to jedno z najpopularniejszych sposobów łączenia ze sobą różnych elementów za pomocą nitów. Współcześnie prace te bardzo ułatwia zastosowanie specjalnych urządzić, zwanych nitownicami. Czym się one charakteryzują? Do czego konkretnie przydać może się nam nitownica pneumatyczna?

Na czym polega nitowanie?

Czym jest nitowanie, zostało już pokrótce wyjaśnione – to niż innego, jak łączenie ze sobą różnych materiałów, najczęściej metali, drewna, skór czy tworzyw sztucznych za pomocą nitów. Nity z kolei to elementy łączne zbudowane z głowicy oraz trzpienia i mogą one przybrać różne kształty, w zależności od potrzeb. Nitowanie może odbyć się na dwa sposoby – ręcznie lub mechanicznie. W tym drugim przypadku wyróżnia się szczególnie nitownice pneumatyczne. Są one tym rodzajem narzędzi warsztatowych, które pod wieloma względami mogą pomóc przy wielu różnych pracach.

Kiedy warto sięgnąć po nitownicę pneumatyczną?

Urządzenia zasilane za pomocą sprężonego powietrza, mają tę jedną istotną zaletę nam narzędziami ręcznymi, że prace nimi wykonywane są szybsze, prostsze i nie wymagają wielkiego wysiłku. Jednym słowem jest to o wiele wygodniejsze i wbrew pozorom, pomimo swojego profesjonalnego charakteru, każdy może z niej skorzystać. Nitownica pneumatyczna w specjalistycznym sklepie, jest rozwiązaniem dla osób, które chcą wykonać niezbędne prace w sposób fachowy. Nie ma konieczności trzymania nitów, dzięki czemu świetnie sprawdza się na liniach produkcyjnych, gdy konieczna jest praca w jednym ciągu. To jednocześnie jeden z podstawowych narzędzi, który przydaje się także w warsztatach różnego typu.

Jak działa nitownica pneumatyczna?

Swoją budową, nitownica bardzo przypomina zwykłą wkrętarkę. Zasilana jest przez sprężone powietrze, które pozwala na ciągłą pracę w sposób automatyczny. Wystarczy docisnąć urządzenie do trzpienia nitu i nacisnąć spust – wszystko odbywa się dosłownie w kilka sekund i bez większego wysiłku. Nit zostaje wówczas przepchnięty oraz zgnieciony, spłaszczając się na mocowanej powierzchni. Dysponują one bardzo dużą siłą zaciskową, co pozwala na wykonanie wielu prac przy minimalnym wysiłku.

Urządzenia te oczywiście mogą się między sobą różnić, między innymi zakresem nitowania, czy typem nitów, jakie obsługuje. Decydując się na nitownicę pneumatyczną, trzeba się też liczyć z tym, że najczęściej wymaga ona obsługi wielu różnych dodatkowych osprzętów, choć producenci oferują gotowe już zestawy, w których znajdzie się wiele niezbędnych końcówek, pozwalających na wykonywanie prac niezależnie od ich typu. Jej używanie nie jest skomplikowane.

Dla kogo nitownica pneumatyczna?

Nitownica pneumatyczna, jak zostało już wspomniane, jest sprzętem bardzo profesjonalnym, a z powodu jej możliwości, szczególnie zalecana jest do użytku taśmowego, gdy jednorazowo konieczne jest wkręcanie nitów liczonych w setkach. Owszem, może być ona użytkowana także w warunkach domowych, z racji jej niekomplikowanego sposobu działania, jednak z powodu jej szerokich możliwości jednak częściej sprawdza się w profesjonalnych warsztatach i zakładach produkcyjnych.