Kradzież pieniędzy z konta bankowego z perspektywy kancelarii adwokackiej

Specjaliści z kancelarii adwokackiej przekonują, że nasze konta bankowe nie są tak bezpieczne jak mogłoby się wydawać.

Sytuacje, gdy klient banku orientuje się, że z jego konta skradziono pieniądze nie należą wcale do rzadkości. Niestety mechanizmy zabezpieczeń banków nie są doskonałe, dlatego co jakiś czas przestępcom udaje się je złamać. Dodatkowym problemem jest fakt, że tego typu kradzież jest niemal we wszystkich przypadkach niemożliwa do wykrycia. Jeżeli kiedykolwiek padniemy ofiarą kradzieży z konta w wyniku nieautoryzowanej transakcji, powinniśmy mieć świadomość, że bank zobowiązany jest zwrócić nam pieniądze.

Kradzież pieniędzy z konta bankowego z perspektywy kancelarii adwokackiej

Kancelaria adwokacka o przestępstwach bankowych

Włamania na konta bankowe zdarzają się dość często. Możemy mówić o kradzieży w związku z autoryzowaną, jak i nieautoryzowaną transakcją. Autoryzowana transakcja to taka, na którą wyraziliśmy zgodę (na przykład wysyłając kod przesłany nam smsem przez bank). Może się zdarzyć, że zostaniemy wprowadzeni w błąd, nie sprawdzimy dokładnych danych do przelewu i wyślemy pieniądze przestępcom. Nieautoryzowana transakcja to taka, na którą nie wyraziliśmy zgody. Zgodnie z prawem w przypadku nieautoryzowanej transakcji bank ma obowiązek zwrócić nam pieniądze najpóźniej do końca następnego dnia po kradzieży. Gdy zauważymy, że z naszego konta wyszła nieautoryzowana transakcja, powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym bank, a następnie zgłosić sprawę na policję.

Warto mieć świadomość, że choć banki są zobowiązane do wypłacenia skradzionych pieniędzy, nie zawsze mają na to ochotę. Zdarza się, że zwlekają tłumacząc kradzież skrajnym niedbalstwem klienta. W takiej sytuacji należy skontaktować się z zaufaną kancelarią adwokacką (specjaliści mogący udzielić nam pomocy dostępni są między innymi tu: kancelaria-bpg.pl – Kancelaria adwokacka BPG w Katowicach) i dochodzić swoich praw przed sądem. Pamiętajmy, że jako klienci w żaden sposób nie możemy ponosić winy za luki w systemie zabezpieczeń instytucji finansowej.