Jaką wybrać szafę, aby wygodnie zmieścić ubrania, dodatki, akcesoria?

Szafa na ubrania to jeden z najważniejszych mebli, jakie posiada się w domu. Odpowiednio dobrana jest w stanie pomieścić wszystkie nasze rzeczy, jednocześnie dbając o porządek. Czym się kierować przy ich wyborze? Na co zwracać uwagę?

Czym kierować się przy wyborze szafy?

Szafa to mebel, który może pełnić wiele różnych funkcji. Szafa jako garderoba to pomysł, aby wygodnie pomieścić rzeczy (e-szafa.pl), ubrania, akcesoria i dodatki. Sprawdza się też w przechowywaniu wielu innych przedmiotów codziennego użytki, w tym wyposażenia domowego. Jak chce się wszystko zmieścić, dobrze dobrana szafa to podstawa. Chcąc zachować porządek, z pewnością należy dobrze zastanowić się nad takim wyborem. Istotne parametry, jakie powinno się mieć na uwadze to: wymiary, wnętrze, styl, a także wybór drzwi.

Jakie wymiary szafy wybrać?

Tutaj należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, ile miejsca ma się w pomieszczeniu. Na rynku dostępne są zarówno takie bardzo wąskie, w okolicach 80 cm szerokości, jak i te bardzo szerokie nawet do 3 m długości. Warto więc najpierw zorientować się ile jest wolnej przestrzeni i na jak dużą szafę możemy sobie pozwolić.

Jakie wyposażenie wnętrza szafy?

Szafy najczęściej mają drążki, dzięki którym możliwe jest wygodne zawieszenie ubrań, ale dostępne są także inne warianty. Standardem jest wyposażanie tych mebli z dodatkowe półki i szuflady, pozwalające na segregację ubrań i innych przedmiotów. Nierzadko w sklepach możliwe jest także dostosowanie wnętrza do swoich potrzeb.

Drzwi uchylne czy przesuwne?

Na rynku dostępne są szafy z drzwiami uchylnymi oraz przesuwanymi, a to, które się wybierze, będzie zależne od naszych upodobań oraz ilości wolnego miejsca. Nie bez powodu coraz większą popularnością cieszą się meble z przesuwanymi drzwiami, jako że w ten sposób możliwe jest dostanie się do wnętrza, bez zajmowania wolnej przestrzeni. Są one umieszczone na specjalnych prowadnicach, dzięki czemu można nimi manewrować w jedną lub drugą stronę. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że otwierając jedną część szafy, blokujemy sobie dostęp do drugiej. Decydując się na szafy z drzwiami uchylnymi, należy wziąć pod uwagę dodatkową przestrzeń na ich otwieranie.

Jaki styl szafy wybrać?

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest styl, w jakim została wykonana szafa. Tutaj także mamy bardzo szerokie pole możliwości, jako że dostępne modele mogą być bardzo zróżnicowane. Dużą popularnością cieszą się obecnie szafy w duchu minimalizmu – proste i bez zdobień, ale równie łatwo znajdzie się takie w klasycznych wzorach oraz te bardziej nowoczesne o niestandardowym wyglądzie. Oprócz naturalnych kolorów drewna, z powodzeniem sprawdzą się też szafy białe, a także takie łączące różne barwy.