Dekoracje okienne jakich zapewne nie znacie, firany i rolety do każdego wnętrza!

Zapewne każdy z nas doskonale wie, jak powiesić i wykorzystać firany lub zasłony w aranżacji domu. Jednak możliwości wykorzystania rolet rzymskich, szczególnie w wersji duo, czy japońskich zasłon panelowych mogą być dla Was nowością!

Przystępując do urządzania domu lub mieszkania, wybieramy zwykle znane nam wzory. Dominują więc firanki i zasłony, choć przecież na rynku dostępnych jest bardzo wiele atrakcyjnych alternatyw. Spójrzmy przykładowo na rolety rzymskie duo, które z powodzeniem zastąpią zasłonę i firanę. Równie ciekawie prezentują się panele japońskie, te inspirowane dalekowschodnimi klimatami przesłony okienne genialnie wkomponują się w klimatyczne aranżacje, dotyczy to zarówno projektów domów o klasycznych, jak i najnowszych inspiracjach. Możliwości jest tutaj naprawdę bardzo wiele!

Czy firanki okienne zawsze muszą się miąć?

Niejedna osoba zastanawia się, czy firany okienne zawsze muszą ulegać zamięciom. Jest to ciekawe zagadnienie, gdyż wiąże się ono z koniecznością częstego ich zmieniania i prasowania. Najważniejszy okazuje się tutaj materiał, czyli tkanina, z jakiej zostały one wykonane. Tradycyjnie firanki są szyte z lnu, to bardzo ładny i naturalny materiał, lecz łatwo go zmiąć. Dlatego też powstały zamienniki syntetyczne, znane są one jako tkaniny linen look.  Uszyte z tego surowca firany, spójrzmy przykładowo na te w galerii: https://malgorzata.poznan.pl/firany-na-wymiar/, wyglądają niemal jak modele uszyte z lnu. Warto też zwrócić uwagę, że są to egzemplarze szyte na miarę, czyli na wymiar konkretnego okna, co czyni je jeszcze lepiej dopasowanymi!

Prezentowana ilustracja przedstawia, jak wygląda zwykła roleta rzymska, warto zwrócić szczególną uwagę na piękne ozdobne złożenia tkaniny. Więcej zdjęć tych rolet dostępnych jest pod adresem: https://malgorzata.poznan.pl/rolety-rzymskie-ktore-zachwycaja-jakoscia/.

Roleta rzymska duo, by zastąpić inne dekoracje!

Wiele osób chciałoby zastąpić w minimalistycznych wnętrzach zasłony i firanki za pomocą jednej tylko rolety rzymskiej duo. Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż składając się z dwóch warstw tkaniny, które są nawinięte na dwie osobne rolki, może ona pełnić taką podwójną funkcję. Prócz tego jest taka roleta także bardzo atrakcyjna wizualnie, dobrze widać to na zdjęciach na przykład na tej stronie: https://malgorzata.poznan.pl/rolety-rzymskie-duo/. Szczególnie pięknie wyglądają one we wnętrzach skandynawskich lub minimalistycznych. Nie oznacza to jednak, że piękne rolety duo nie sprawdzą się w aranżacjach klasycznych. Przykładowo, w rustykalnych salonach czy prowansalskich jadalniach mogą one stać się istotną częścią kompozycji.

Orientalne zasłony okienne, czyli piękne panele japońskie

Jak wyglądają tradycyjne japońskie domy, to każdy z nas chyba potrafi sobie wyobrazić. To właśnie tymi klimatami zostały zainspirowane japońskie zasłony panelowe. Można z nich skorzystać nie tylko przy dekoracji okien, lecz także przy podziale pomieszczenia na mniejsze części, dla przykładu oddzielimy nimi aneks kuchenny od salonu. Sama budowa paneli japońskich może zdawać się skomplikowana, lecz wystarczy spojrzeć na zdjęcia w Internecie, np. w tym miejscu: https://malgorzata.poznan.pl/zaslony-panelowe-poznan/, by zrozumieć ich zasadę działania. Składają się one mianowicie ze specjalnych szyn, z kilkoma prowadnicami, a w każdej z nich osadzony jest element zasłony. Dzięki temu panele japońskie możemy zarówno rozsunąć na szerokość całego pokoju, lecz także i zsunąć, tak by zajmowały szerokość dokładnie jednego panelu.