Nowe, które wygląda na starsze – aranżacja ekskluzywnej łazienki w stylu retro

Moda się zmienia, ale styl retro pozostaje wdzięcznym sposobem na aranżację przestrzeni, który nigdy się nie zestarzeje. Łazienka w stylu retro to świetna metoda na stworzenie pomieszczenia, w którym panuje ciepła, przyjazna atmosfera. Jak zabrać się do takiej aranżacji?

Styl retro nawiązuje do przede wszystkim do lat 50. i 60. XX wieku, ale nie tylko. To bardzo pojemne określenie, pod którym – w zależności od gustów – może kryć się także stylistyka nawiązująca do jeszcze dawniejszych czasów. W przeciwieństwie do stylu vintage, z którym retro często jest mylone, do aranżacji używa się zazwyczaj nowych produktów Elementy wystroju retro mają wizualnie więc odnosić się do przeszłości, ale w tym wypadku zwykle nie stosuje się faktycznie starszych, używanych komponentów, takich jak wanny, armatura łazienkowa czy materiały wykończeniowe podłóg i ścian.

Sposoby wykończenia łazienki w stylu retro

Jednym z najważniejszych elementów wystroju każdego pomieszczenia jest podłoga. Ma ona ogromny wpływ na wygląd całości. Przy aranżacji łazienki w stylu retro warto skorzystać z następujących rozwiązań:

  • czarno-białe kafelki – tradycyjny, ale wiecznie żywy pomysł rodem z dawnych lat. Dobrze dobrane kafle w kontrastowych barwach przełożą się na nieco bardziej ekskluzywny wygląd całości,
  • kafelkowa mozaika – świetny sposób na ożywienie przestrzeni w zgodzie z wyznacznikami stylu retro,
  • naturalne drewno lub panele – w łazience stosowane rzadziej od kafli, ale mogą być świetnym rozwiązaniem przy stylistyce retro.

Stylistyka ścian w łazience powinna być przede wszystkim łagodna. Dominują chłodne, jasne barwy i różne odmiany bieli. W zakresie materiałów pożądane są także połączenia farby z kaflami ściennymi lub zastosowanie specjalnych tapet do łazienek.

Wanny, armatura łazienkowa i dodatki do stylizacji retro 

Do ekskluzywnej łazienki w stylu retro znacznie bardziej pasować będzie wanna i to nie „pierwsza lepsza”. Polecić można wanny wolnostojące z ozdobieniami i wykończeniami mosiężnymi lub miedzianymi. Doskonałym przykładem jest wanna Besco Amelia 190 lub Otylia 170. Przy wystroju łazienki należy pamiętać o mniejszych elementach armatury. Efekt retro łatwiej uzyskać, stosując dedykowane baterie umywalkowe w kształtach nawiązujących do minionej epoki. Z rozwiązaniem przychodzą baterie z serii Kohler Symbol. 

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są dodatki. Do łazienki retro pasować będą duże lustra – najlepiej osadzone w ozdobnych ramach. Mniejsze przedmioty, dozowniki do mydła czy akcesoria do czyszczenia toalety, także mają znaczenie. Warto zakupić nieco lepsze, np. złote, czarne lub srebrne, które świetnie wkomponują się w tak urządzaną przestrzeń.

Łazienka w stylu retro nie jest bardzo trudna do wykończenia. Prawdopodobnie najdroższym elementem będzie wolnostojąca, ekskluzywna wanna. Jeżeli łazienka jest mniejsza, można ją zastąpić prysznicem. Zadbawszy o właściwy wystrój na pozostałych płaszczyznach, wciąż będzie można uzyskać wnętrze z naprawdę nietuzinkowym klimatem.