Flizowanie a glazurowanie — co to jest, różnice
Glazurowanie to powszechna czynność, którą wykonuje się podczas remontowania łazienki. Układanie płytek może odbywać się na różne sposoby, co ma na celu uzyskanie efektownej aranżacji. W niektórych regionach Polski mówi się jeszcze o flizowaniu. Czym różni się ono od glazurowania?
Czym jest flizowanie?
Flizowanie wyjaśnia wpis na glazurnik-katowice.pl, jest to inaczej mówiąc, kafelkowanie, chociaż niektórzy glazurnicy widzą tu subtelną różnicę. Zwykłe glazurowanie to po prostu układanie płytek. Flizowanie natomiast może dla niektórych oznaczać artystyczne kafelkowanie. Takie, które jest bardziej przemyślane, ma utworzyć estetyczną, wyjątkową aranżację. Można więc powiedzieć, że flizowanie to glazurowanie, jednak z artystycznym zacięciem. W takim kafelkowaniu można zastosować mozaikę, dodać dekory, ręcznie szlifowane krawędzie czy nawet drewniane elementy.
Usługi w ramach flizowania
Samo pojęcie flizowania jest charakterystyczne dl konkretnego regionu w Polsce. Tak mówi się w Małopolsce. Takie wyjątkowe układanie płytek wiąże się też z innymi usługami. Jest to nie tylko artystyczne kafelkowanie ścian i podłóg. W ramach flizowania wymienia się układanie gresu w karo, dołączanie dekorów, szlaczków, klejenie mozaik z kamienia czy drewna, flizowanie parapetów, montowanie cokołów itp.
Flizowanie – komu zlecić?
Ze względu na to, że flizowanie to glazurowanie bardziej artystyczne, należy zlecić to specjalistom. Samodzielne kafelkowanie w taki sposób może skończyć się źle, np. nie zostanie uzyskany oczekiwany efekt, płytki będą nieodpowiednio położone itp. Warto więc pomyśleć o zatrudnieniu specjalisty, co może nie być takie łatwe. Zwykłych glazurników jest mnóstwo, natomiast nie wszyscy potrafią przemyśleć koncepcję takiego wyjątkowego kafelkowania. Niektórzy fachowcy prezentują swoje realizacje w internecie i na to właśnie należy zwrócić uwagę. Warto zobaczyć na zdjęciach, jaki efekt został uzyskany w danej łazience czy kuchni. Pomocne w wyborze fachowca mogą być też opinie innych. Być może ktoś z naszych znajomych przeprowadzał niedawno remont i korzystał z ekipy, z której jest zadowolony.
Istotny przy wyborze dobrego glazurnika jest też cennik. Trzeba liczyć się z tym, że takie flizowanie może być droższe niż zwykłe układanie płytek. Ceny zależą również od lokalizacji. W większych miastach stawki będą wyższe. Im większy stopień skomplikowania prac, tym ceny wzrastają. Do tego dochodzi jeszcze zakup samych płytek. W niektórych przypadkach, chcąc uzyskać wyjątkową aranżację, wybiera się kafelki wysokiej jakości. Takie właśnie mogą być włoskie płytki. Te świetnie sprawdzają się w luksusowych wnętrzach, które mają zwracać na siebie uwagę. Trzeba też pamiętać, że takie kafelki muszą być dostosowane do miejsca, w którym zostaną położone. To już warto skonsultować z glazurnikiem, który podpowie, jakie płytki będą najlepsze w naszej wymarzonej kuchni lub łazience.