Odblaskowa odzież dla lepszej widoczności i bezpieczeństwa pracowników

Odzież o wysokiej widoczności, zwana również odblaskową, jest formą odzieży ochronnej wykonanej z fluorescencyjnego materiału z dodaną odblaskową taśmą lub powierzchnią dla dodatkowej widoczności.

Służy do tego, aby użytkownik był bardziej widoczny dla osób wokół niego. Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak skutecznie i jak łatwo taka odzież zapobiega obrażeniom w miejscu pracy, a także zapewnia bezpieczeństwo na drodze i podczas jazdy rowerem. Zasadniczo promienie ultrafioletowe Słońca reagują z fluorescencyjnymi kolorami materiału, tworząc świecący wygląd. Efekt tego blasku jest silniejszy w warunkach słabego światła, takich jak zmierzch i świt. Może jednak również działać przy użyciu światła pochodzącego z innych źródeł, takich jak reflektory samochodowe. Odzież odblaskowa dostępna jest w różnych kolorach, w tym czerwonym, różowym, niebieskim i zielonym. Jednak ze względów bezpieczeństwa często stosuje się najskuteczniejsze kolory fluorescencyjne, takie jak żółty i pomarańczowy, dla maksymalnej widoczności.

Wybór koloru odzieży o wysokiej widoczności jest ważnym czynnikiem przy zakupie i może mieć wpływ na jej skuteczność.

Odzież odblaskowa wykonana jest ze specjalnych materiałów, dzięki czemu ma właściwości odbijające światło. Istnieją dwa główne materiały, z których szyje się kurtki odblaskowe, taśma pryzmatyczna i taśma odblaskowa z materiału. Taśma pryzmatyczna wykonana jest ze specjalnego rodzaju plastiku winylowego, który zawiera dużą liczbę małych pryzmatów. Pryzmaty wewnątrz taśmy odbijają światło wokół siebie, zanim odbijają je z powrotem u źródła. Światło odbite od tego materiału przemieszcza się daleko i utrzymuje swoją intensywność, gdy jest skoncentrowane w jednym kierunku. Drugi rodzaj taśmy odblaskowej jest bardziej powszechnym typem i jest to materiał stosowany na srebrnoszarych paskach, które są powszechne w komercyjnej odzieży odblaskowej. Jest tańszy, ale odbija światło ze źródła pod szerszym kątem, co oznacza, że nie dociera tak daleko, jak światło odbite od taśmy pryzmatycznej.